Angajăm Specialist(ă) Comunicare SNV 2016

Asociaţia obştească „Tinerii pentru dreptul la viaţă” (TDV), Secretariatul Coaliţiei pentru promovarea legii şi activităţilor de voluntariat (Coaliţia Voluntariat), anunţă concurs pentru ocuparea poziţiei de Specialist(ă) Comunicare în vederea organizării în perioada 17 – 23 octombrie 2016 a ediţiei a X-a a Săptămânii Naţionale a Voluntariatului (SNV) 2016 cu genericul “Hai în gaşca voluntarilor!”.

Responsabilităţi principale şi specifice:

  • pregăteşte un Dosar de presă care conţine toată informaţia necesară, inclusiv privind desfăşurarea SNV din anii precedenţi;
  • postează pe blogul TDV și pe paginile de internet ale Coaliţiei Voluntariat informații generale  şi specifice despre SNV 2016;
  • colectează prin intermediul Formularului de participare SNV 2016 informaţii referitoare la activităţile plănuite şi elaborează Calendarul de activităţi SNV 2016;
  • prezintă Calendarul de activităţi SNV 2016 mass mediei naţionale;
  • îndrumă pe cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV 2016 privind comunicarea cu mass media;
  • participă la 3 instruiri în regiunea nord, sud și centru la care sunt instruiți cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV 2016;
  • elaborează un plan de lucru comun cu mass media naţională în cadrul unei întâlniri de tipul „Ceaiul de la ora 5” care va asigura mediatizarea SNV 2016;
  • elaborează articole / reportaje pentru New Media şi le postează pentru a mobiliza diverși actori din Moldova;
  • participă activ la emisiunile radio şi televizate privind SNV 2016;
  • elaborează Calendarul de activităţi SNV pe baza calendarelor de activităţi raionale trimise de cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV 2016;
  • postează pe Internet calendarul de activităţi SNV pentru ca  mass media națională si locală pentru a avea acces la subiectele de presă zilnice din SNV;
  • participă activ la evenimentul de lansare SNV din Capitala Tineretului 2016 şi la organizarea  / desfăşurarea Conferinţei de Presă de Totalizare din Chişinău;
  • elaborează lista de link-uri cu articole, reportaje şi apariţii în mass media naţională, raională şi locală a SNV 2016 (pe baza informaţiei trimise de cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV 2016;
  • elaborează tabelul de colectare al datelor statistice pe baza informațiilor primite de la cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV 2016;
  • elaborează lista organizațiilor participante cu datele de contact ale acestora pe baza informațiilor primite de la cei 37 Coordonatori Raionali / Municipali SNV;
  • elaborează, asigură tipărirea şi distribuirea către părţile interesate a Raportului final SNV 2016.

 Profilul candidatului:

  • de preferat jurnalist(ă) sau o persoană cu experiență în domeniul de comunicare şi / sau relaţii publice;
  • experienţă în lucrul cu mass media naţională, raională şi locală (scrisă, TV, radio, on-line);
  • bună stăpânire a limbii şi gramaticii române;
  • respectă termenii de execuție;
  • capacitate de planificare, organizare şi relaţionare interpersonală;
  • experienţă de comunicare şi prezentare;
  • abilităţi de a elabora articole / reportaje;
  • abilităţi de utilizare a computerului: Word, Excel, e-mail, reţele sociale (Facebook, Twitter);
  • rezistență la stress.

Pentru a aplica la poziţia de Specialist(ă) Comunicare SNV 2016 vă rugăm să ne contactaţi la adresa electronică tdv_secretariat@yahoo.com până la data de 15 septembrie 2016, ora 18:00 cu subiectul Specialist(ă) Comunicare [Prenume, Nume] la care se atașează un CV.

SNV este un eveniment anual naţional de promovare a voluntariatului care mobilizează cel mai mare număr de organizaţii şi voluntari pentru a promova voluntariatul şi implicarea civică a comunităţii. Pe parcursul unei săptămâni se realizează – cu implicarea activă a cetăţenilor, mass-mediei, business-ului, persoanelor publice, autorităţilor locale şi centrale etc. – campanii de sensibilizare, dezbateri pe domeniul voluntariat, acţiuni de caritate, acţiuni de salubrizare, şezători, acţiuni de sănătate, instruiri etc.

Evenimentul este organizat de Coaliţia pentru promovarea legii şi activităţilor de voluntariat şi susţinut financiar prin proiectul „SNV 2016 – Hai în gașca voluntarilor” din cadrul Programului de Granturi 2016 al Ministerului Tineretului şi Sportului al Republicii Moldova.

Pentru mai multe informaţii contactaţi:

Tel.: 022 567 551; fax: 022 567 489
GSM: 079 450 027
E-mail: tdv_secretariat@yahoo.com

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s